Успенська церква та вежа Корнякта

Вулиці та площі - Львів, вул. Підвальна 9

 

 

  • Поділитися

Місце, яке не залишить нікого байдужим – це ансамбль однієї з найдавніших сакральних споруд Львова – Успенської церкви. Спорудження цього величного комплексу тривало впродовж 1591 – 1629 років та здійснювалося на замовлення одного з найбільш давніх осередків освіти та культури в Україні – Львівського Ставропігійського братства. Проект Успенської церкви у Львові здійснив відомий архітектор того часу – Павло Римлянин. До зведення храму також долучилися Войцех Капинос та Амвросій Прихильний.

Існують відомості, що на місці Успенської церкви у Львові у різні часи було зведено три храми: першу церкву побудували ще за княжих часів, однак її було зруйновано у 1340 році; другий та третій храми зазнали руйнування від пожежі, відповідно у 1527 та у 1571 роках.

Успенська церква, яка збереглася до наших днів, зведена у архітектурному стилі італійського ренесансу в поєднанні з власне українським зодчеством. Ренесансний стиль підкреслює тип тринавної базиліки, а українські архітектурні тенденції виявляють традиційні куполи святині.

Надзвичайно цінними пам’ятками мистецтва XVII–XVIII століть у інтер’єрі Успенської церкви є двадцять унікальних ікон, виконаних відомими малярами – Ф. Сеньковичем та М. Петрахновичем. До речі, на стінах Успенської церкви зберігся оригінальний станковий живопис XVII століття. Вражають своєю величчю високохудожні вітражі відомого художника Петра Холодного, яким він прикрасив Успенську церкву у 1926-1927 роках.

До ансамблю Успенської церкви входить каплиця Трьох Святителів, автором якої, ймовірно, був відомий львівський архітектор П. Красовський. Каплиця Трьох Святителів – це прямокутна споруда з трьома банями та ліхтарями. У художньому оформленні каплиці використано орнамент з виноградної лози, який вважають архітектурним шедевром міста Львова.

Третім важливим архітектурним елементом ансамблю Успенської церкви є вежа Корнякта, названа на честь відомого львівського мецената грецького походження

Костянтина Корнякта. Саму вежу зводили як дзвіницю Успенської церкви впродовж 1572 – 1578 років під егідою відомих архітекторів Петра Барбона та Павла Римлянина.

Вежа Корнякта, що побудована у ренесансному стилі, вважалася однією з найкрасивіших споруд свого часу. Першопочатково вона складалася з трьох ярусів, однак після пожежі архітектор Петро Бебер звів ще один витончений бароковий ярус – саме такий вигляд вежа Корнякта має і у наш час.

Вважається, що саме вежа Корнякта стала своєрідним символом Львівського Успенського братства, адже саме її зображення зберігається на печатках та видавничій марці братства. Досить тривалий час у приміщенні вежі Корнякта знаходилася бібліотека Успенського братства, однак, на жаль, пожежа 1779 року знищила її фонди.

Таким чином, ансамбль Успенської церкви разом з каплицею Трьох Святителів та вежею Корнякта складають гармонійно завершений архітектурний образ, що дійшов до нашого часу крізь віки.


Вулиці та площі, Успенська церква та вежа Корнякта

Львів, вул. Підвальна 9
Рекомендуємо переглянути
Показати більше