Памятник Адаму Міцкевичу

Вулиці та площі - Львів, Площа Міцкевича

 

 

  • Поділитися

Пам’ятник Адаму Міцкевичу у Львові вважається одним із найкрасивіших з усіх монументів, споруджених цьому визначному польському поетові. Ця видатна архітектурна споруда розташувалася у центральній частині міста, на проспекті Свободи, зокрема – площі Мар'яцькій.

Історія створення пам’ятника А.Міцкевичу є дуже цікавою - сама ідея його спорудження виникла у рік перед сторіччям з дня народження видатного поета, а саме у 1897 році. В цей час низка міст готувались до цієї події, і Львів, у якому на той час чільне місце займала польська громада, мусив вирізнитись чимось особливим. Фактично, це стає причиною того, що в більшості міст тогочасної Австро-Угорщини, де тоді проживала велика кількість польського населення, за їхньою ініціативою починають зводити пам’ятники Адаму Міцкевичу – відроджувачу польської нації.

Ідея спорудження пам’ятника Адаму Міцкевичу у Львові була висунута «Літературно-артистичним гуртком». Більше чотирнадцяти місяців спеціальна комісія зі створення пам'ятника переглядала різноманітні варіанти майбутньої споруди у місті Лева, а в лютому 1898р. головний редактор «Газети Львівської» – Адам Креховецький – подав ідею створення монументу у вигляді колони. Оголошений з таким проектом конкурс виграв Антоній Попель, отримавши винагороду у розмірі 1000 австрійських крон. Відтак, наріжний камінь спорудження пам’ятника Адаму Міцкевичу у Львові було закладено на День народження поета, 24 грудня 1898 року. Внаслідок цього з місця, на якому повинен розміщуватися пам’ятник Адаму Міцкевичу, довелося змістити встановлену там фігурку Діви Марії .

Сам пам’ятник Адаму Міцкевичу споруджений у вигляді вже згадуваної колони, самої фігури поета, над яким підноситься крилатий Геній Поезії з лірою в руках. Завершує колону тринога з незгасним вогнем.

Загалом створення монументу тривало п'ять років, і врешті решт, 10 жовтня 1904 року пам'ятник було урочисто відкрито в присутності сина поета, Владислава Міцкевича. Власне, самі урочистості з нагоди відкриття пам’ятника тривали цілий тиждень: місто було святково прикрашеним, біля монументу великий хор виконував спеціально написану до цієї події кантату композитора Станіслава Невядомського.

Сьогодні ж біля пам’ятника Адаму Міцкевичу у Львові, на Мар'яцькій площі, часто відбуваються невеличкі концерти або виступи, а біля самого монумента можна перепочити на невеличких сходах біля підніжжя пам’ятника.

Вулиці та площі, Памятник Адаму Міцкевичу

Львів, Площа Міцкевича
Рекомендуємо переглянути
Показати більше