Королівський арсенал

Вулиці та площі - Львів, вул. Підвальна, 13

 

 

  • Поділитися

Королівський арсенал на вулиці Підвальній у Львові – це одна з небагатьох фортифікаційних споруд, збережених до наших днів з XVІІ століття. Зводилася ця оборонна будівля впродовж 1639-1646 років за проектом відомого архітектора та військового інженера Павла Гродзицького на місці, де раніше розташовувався «Малий арсенал». Свою назву «Королівський» новозведений арсенал отримав через цікавий факт: Владислав ІV Ваза, король Польщі, сплатив 2/3 вартості його будівництва.

Свого часу Королівський арсенал складав одне ціле з оборонними мурами міста, оскільки безпосередньо був прибудований до Високого муру Львова. Ясна річ, що окрім свого безпосереднього оборонного призначення Королівський арсенал у Львові використовували як склад для міської зброї. Крім того, при Королівському арсеналі діяли різноманітні майстерні й ливарня для виготовлення зброї та дзвонів.

Архітектурний стиль, у якому звели Королівський арсенал, безсумнівно, бароко, однак на східному крилі фасаду зберігся кам’яний портал – це взірець ренесансного стилю. Велику художньо-мистецьку цінність над внутрішнім порталом Королівського арсеналу складала скульптура Архангела Михайла, яку виконав у 1638 році майстер Каспер Франке. На даний час ця скульптурна композиція зберігається у Львівському музеї «Арсенал».

Цікавим архітектурним рішенням Королівського арсеналу є те, що весь простір його подвір’я може прострілюватися з вікон цієї оборонної будівлі – це своєрідна пастка для тих, кому під час штурму вдавалося потрапити у двір.

У сьогоднішній час в приміщенні Королівського арсеналу знаходиться Державний архів Львівської області та містяться численні фонди Центрального державного історичного архіву України.

Вулиці та площі, Королівський арсенал

Львів, вул. Підвальна, 13
Рекомендуємо переглянути
Показати більше