Державний історико-культурний музей-заповідник «Личаківський цвинтар»

Вулиці та площі - Львів, вул. Мечникова, 33

 

 

  • Поділитися

Личаківське кладовище у Львові існує приблизно з 1786 року. Розвиватись і збільшуватись Личаківський цвинтар почав після заборони австрійської влади міста Львова здійснювати поховання на кладовищах поблизу храмів у центральній частині міста. Основні розширення Личаківського кладовища відбувались 1790, 1804 і 1808 роках за рахунок прилеглих земельних ділянок, які влада викуповувала у приватних власників. Наступне грандіозне розширення цвинтаря відбулось у 1856 році, тоді ж була упорядкована територія, а також розплановані алеї та пішохідні доріжки. З цього часу започатковується традиція поховань на Личаківському кладовищі визначних городян міста Львова (зазвичай на полі №1).

У 1875 за розробленим проектом Юліуша Гохберґера два скульптори Юзеф Шидловський та Леопольд Шімзер звели браму в неоготичному стилі – вхід на Личаківський цвинтар. У 20-х роках ХХ століття визначний архітектор Ігнатій Дрекслер запропонував черговий проект розширення та планування Личаківського кладовища.

У період Другої світової війни спостерігався значний занепад та руйнування цвинтаря. В радянські часи через непродуманість системи поховання, відсутність хорошого догляду за надгробними скульптурами цвинтарю було нанесено значної шкоди. У 1975 році масові поховання на цвинтарі були заборонені, дозволялось тільки захоронення в сімейні гробівці або поховання відомих городян. І тільки в 1990 році цвинтарю присвоєно статус культурно-історичного заповідника місцевого значення.

На сьогоднішній день Личаківський цвинтар займає площу десь у 40 гектар. Цвинтар умовно поділений на 86 полів, де розташовано більше 300 тисяч поховань. Також на цвинтарі знаходиться 24 усипальниці-каплиці, споруджені заможними родинами, які проживали свого часу у Львові. Дані каплиці споруджені у різних архітектурних стилях, таких як неороманський, неокласичний, неготичний та інші. Також до складу цвинтаря входить багато військових меморіалів різних історичних періодів. Тут поховані учасники різних військових повстань та війн.

На Личаківському кладовищі поховано багато відомих українських культурних діячів та представників інтелігенції, а саме: Іван Франко, Григорій Тютюнник, Маркіян Шашкевич, Леопольд Левицький; Соломія Крушельницька, Ігор Білозір, Володимир Івасюк та багато інших.

В наші дні на цвинтарі проводяться екскурсії. Це одне з найпопулярніших місць, яке відвідують туристи, особливо з сусідніх держав.

Вулиці та площі, Державний історико-культурний музей-заповідник «Личаківський цвинтар»

Львів, вул. Мечникова, 33
Рекомендуємо переглянути
Показати більше