Вірменський собор (собор Успіня Пресвятої Богородиці )

Церкви - Львів, вул. Вірменська 7

 

 

  • Поділитися
Вірменський кафедральний собор є однією із найбільш древніх святинь Львова і є пам'яткою архітектури національного значення. Над будівництвом найстарішої вівтарної частини святині в 1356–1363 роках разом з вірменськими майстрами трудився архітектор Дорінг. Після завершення будівництва храм стає духовним центром вірменської громади Львова, а згодом і єпархіальним центром вірмен на землях Валахії та Русі. Впродовж наступних років територія навколо церкви забудовується, утворюючи неповторний комплекс, до якого входять палац архієпископа, дзвіниця, монастир бенедиктинок та вірменський банк. У дворі собору, за огорожею з брамами, збереглась унікальна дерев’яна композиція-вівтар XVIII століття «Голгофа». Також на території комплексу Вірменського собору у 1726 році зведено колону Святого Христофора на честь Христофора Августиновича – ініціатора та мецената відновлення вірменської святині. Біля Вірменської церкви у Львові збереглися хачкари – специфічні вірменські хрести XVI–XVIII століття.

Як і всі монументальні споруди центру Львова, вірменський собор багато разів перебудовували. Однак, не дивлячись на численні перебудови, бездоганно збереглись планувальні рішення старої східної частини храму, в яких можна побачити традиції древнього вірменського та руського будівництва. Центральна частина Вірменського собору зводилася, починаючи з 1630 року під егідою архітектора Войцеха Альберта Келара. Однак після великої пожежі 1712 року храм видозмінюється, набираючи архітектурних рішень стилю бароко. Після знесення частини будинків зі сторони вулиці Краківської, у церкви з’являється західна вхідна частина. Саме зі західної частини під керівництвом архітектора Франциска Мончинського у 1908 році було зведено найбільш нову частину Вірменського храму – притвор. Варто зазначити, що у 1930 році у храмі з’явився новий вівтар, спроектований Вітольдом Мінкевичем.

Внутрішній інтер'єр собору вражає неймовірною красою. Поєднання кольорів, своєрідні картини та ікони істотно відрізняють Вірменський кафедральний собор від усіх церков Львова. Також у приміщенні собору викарбовано епітафії, які написані латинською мовою.

В часи панування радянської влади Вірменський храм закрили, віддавши приміщення під сховище картинної галереї, а згодом передали музею імені Леніна. І тільки в 2000-му році церкву повернули вірменській громаді для проведення богослужінь.

Церкви, Вірменський собор (собор Успіня Пресвятої Богородиці )

Львів, вул. Вірменська 7
Рекомендуємо переглянути
Показати більше