Храм Матері Божої Неустанної Помочі (костел Марії Сніжної)

Церкви - Львів, вул. Сніжна, 2

 

 

  • Поділитися

На невеликому пагорбі кута вулиці Гонти та площі Ярослава Осмомисла знаходиться одна з найдавніших християнських святинь міста Львовакостел Марії Сніжної, який заснували німецькі колоністи. Варто наголосити, що спорудження на цьому місці дерев’яного храму сягає доби середньовіччя – ХІІІ століття, а мурована споруда святині постала дещо пізніше – біля 1350 року. Звісно, впродовж XVII- ХІХ століть тривають перебудови та реконструкції цього величного храму, зокрема одна з останніх відбувалася під керівництвом відомого архітектора Юліана Захаревича, який надав костелові архітектурних рис неороманського стилю.

Перша згадка про костел Марії Сніжної сягає далекого 1344 року, з історичних хронік також відомо, що, принаймні, впродовж 1359 – 1415 років храм мав високий статус парафіяльного.

Існують відомості, що у XIV − XV століттях навколо костелу Марії Сніжної було зведено двометрової товщини оборонні мури, позаяк храм знаходився за межами міських укріплень Львова. У XVII столітті храм фундаментально відбудовують після двох страхітливих пожеж 1623 та 1683 років.

Що стосується відомостей про інтер’єр костелу Марії Сніжної

Львові, то слід зазначити, що в середині XVIIІ століття львівський художник-монументаліст Станіслав Строїнський оздобив святиню фресковими розписами, які, на жаль, до наших днів не збереглися. Також з цього часу у елементах інтер’єру храму збереглася унікальна барокова дерев’яна різьба. Цікавими у внутрішньому убранстві храму постають розписи кінця ХІХ століття живописця Єдварда Лєпшого, які є імітацією мозаїки, зокрема картини «Зустріч Марії і Єлизавети», «Стрітення», «Ісус навчає в храмі» та ін.

Звичайно, що у роки радянської влади доля костелу Марії Сніжної у Львові не відрізнялася від багатьох інших святинь, адже у приміщенні храму влаштували склад. Великою втратою для храму стало знищення у 1960-х роках оригінальної скульптури Матері Божої (автор, ймовірно, Йоан Георгій Пінзель), яка знаходилася перед входом у святиню.

З 1988 року у приміщенні костелу Марії Сніжної організовують музей фотографії, і тільки у 1995 році святиню, яку було освячено церквою Матері Божої Неустанної Помочі, передали Українській греко-католицькій церкві.


Церкви, Храм Матері Божої Неустанної Помочі (костел Марії Сніжної)

Львів, вул. Сніжна, 2
Рекомендуємо переглянути
Показати більше